Zobacz również

Powiązane wpisy

Podział geodezyjny nieruchomości rolnej – co warto wiedzieć?

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


 
Jeżeli chcesz wykonać podział geodezyjny nieruchomości rolnej, w takim przypadku za procedurę warto zabrać się odpowiednio wcześnie i wybrać do niej dobrego geodetę, który będzie mógł zająć się wszystkimi formalnościami.
 
Geodezyjny podział nieruchomości składa się z kilku etapów, które różnią się w zależności od nieruchomości. W przypadku, gdy chodzi o podział gruntów leśnych czy też gruntów rolnych, odbywa się tak zwany podział uproszczony, ponieważ podział nie wymaga wtedy wydawania decyzji administracyjnej. To przekłada się również na krótszy czas trwania podziału w porównaniu z podziałem innych nieruchomości.
 
Etapy podziału geodezyjnego nieruchomości rolnej
Na początek warto wybrać firmę geodezyjną specjalizującą się w podziałach nieruchomości – geodeta powinien posiadać odpowiednie do tego uprawnienia. Pierwszym etapem jest przygotowanie projektu podziału nieruchomości rolnej – warto pamiętać o tym, że nie jest możliwe wydzielenie działki mniejszej niż 0,3 ha. Geodeta określa granice działek i sporządza operat geodezyjny, który przekazywany jest do odpowiedniego ośrodka geodezyjnego i kartograficznego. Przekazuje się wszystkie dokumenty do Urzędu Gminy czy Urzędu Miasta w celu uzyskania postanowienia opiniującego, geodeta przygotowuje mapę z podziałem nieruchomości, którą dostarczana jest do odpowiedniego wydziału geodezyjnego i kartograficznego.
 
Jakich dokumentów potrzebujesz do urzędu?

wniosek o podział nieruchomości
aktualny oryginał odpisu z księgi wieczystej albo inny dokument potwierdzający tytuł prawny do danej nieruchomości – odpis ma mieć maksymalnie do 3 miesięcy
aktualny oryginał wypisu z ewidencji gruntów i budynków oraz mapa katastralna włączająca nieruchomość rolną, która ma być poddana podziałowi
wstępny projekt podziału na odbitce zasadniczej mapy we wskazanej liczbie
protokół przyjęcia granic nieruchomości
mapa z projektem podziału
wykaz zmian gruntowych

 
Nie musisz jednak zajmować się tym wszystkim we własnym zakresie, ponieważ wszystko może wykonać za ciebie geodeta. Wpisz do wyszukiwarki internetowej słowa „podział działki Warszawa”, aby znaleźć ekspertów w tej dziedzinie w Warszawie lub w innej lokalizacji. Dobry geodeta zadba o to, aby procedura była wykonana prawidłowo.
 
 
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy